‘2024 Türk-Macar Ortak Kültür Yılı’ kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de açılan ‘Sınırların Ötesinde Macar Çağdaş Sanatına Bir Yolculuk’ adlı serginin Küratörü Kemal Orta, Macaristanlı konuk sanatçılar Frigyes König ve İstvan Orosz NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette, serginin amaçları ve içeriği hakkında bilgi veren Küratör Kemal Orta, serginin NEVÜ’de açılmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek sağladıkları sanatsal, kültürel alt yapı ve ortam için Rektör Aktekin ve üniversite yönetimine teşekkürlerini iletti. Eserlerini Türk sanatseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden Macar sanatçılar ise iki ülke arasındaki sanatsal etkileşimin ve kültürel iş birliğinin artmasını sağlayacak daha fazla etkinlik ve projede yer almaktan mutluluk duyacaklarını ifade ettiler. 

Kapsamında bir çok değerli etkinliğin yer aldığı ‘2024 Türk-Macar Ortak Kültür Yılı’nın iki toplum arasındaki kültürel etkileşimi arttırması anlamında çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör Aktekin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek üniversite olarak uluslararasılaşma vizyonu kapsamında bu tür etkinliklere büyük önem verdiklerini belirtti.

Ziyarette ayrıca NEVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nüshet Göksun Yener ile NEVÜ Sanat Koleksiyonu ve Galerisi Müdürü Doç. Dr. Savaş Kurtuluş Çevik de hazır bulundu.

Frigyes König

1955 yılında Macaristan’ın Szekesfehervar şehrinde doğan sanatçı, Macaristan Güzel Sanatlar Akademisi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine aynı okuldan 1982’de yüksek lisans derecesini alarak mezun oldu. 2000’de DLA doktora derecesini, 2002 yılında Habil Doktor ünvanını aldı. Macaristan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Sanatsal Anatomi, Çizim ve Geometri Bölümü başkanlığına atandı. Frigyes Kőnig, aynı üniversitede 2005-2013 yılları arasında rektör olarak görev aldı. Çok  sayıda prestijli ödüle layık görülen Kőnig hayatını ve çalışmalarını Budapeşte’de sürdürmektedir.

İstvan Orosz

1951 yılında Macaristan’ın Kecskemet şehrinde doğan sanatçı 1975 yılında Budapeşte Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde István Balogh ve Ernő Rubik gibi ünlü hocaların öğrencisi olarak yüksek lisans derecesini tamamladı. Kariyerine Budapeşte’deki tiyatrolarda sahne tasarımcısı olarak başladı. 1980’li yıllar boyunca tiyatrolar, müzeler, galeriler ve yayın evleri için kültürel afiş tasarımları hazırladı. Orosz’un kendine özgü grafik işleri arkaik biçimleri, sanat tarihi referansları, üslupsal alıntıları, eğlenceli özyansıtmalarıyla sıkça postmodernizm ile ilişkilendirilmektedir. Sanatçı çift anlamlı işlerin; optik illüzyonlar ve geometrik paradoksların, tarihi ve felsefesiyle ilgilenir. Orosz bu alanda birçok yayına imza atmıştır.