İl Genel Meclisinin yeni başkanı Serkan FERALAN mı olacak?

31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında yerel yönetimin en önemli kurumlarından biri olan Nevşehir İl Genel Meclisi, 15 Nisan 2024 Pazartesi yani bugün toplanıyor.

 İl Genel Meclis Başkanlığı Toplantı salonunda İl meclis başkanı ve kurulları seçimi yapılacak.


 İl Genel Meclisinin Toplam 22 üyesinden Ak Parti 9, CHP 6,MHP 5, İYİ Parti 2 üye kazanmıştı.

15 Nisan 2024 tarihinde ilk meclis toplantısında gizli oy esasına göre seçilecek olan seçimde görev alan Meclis başkanı 2 yıl bu görevi yürütecek. 2 yıl sonra seçilen başkanın ardından 3 yıl için bir seçim daha olacak. Daha Önceki yıllarda Ak Partinin daha fazla üyesi olduğu mecliste bu dönem farklılık arz ediyor. Bu yeni dönemde yeni meclis üyelerinin en tecrübelisi ve beyfendi kişiliğiyle takdir toplayan Serkan FERALAN'nın Ak Parti'nin il genel meclis başkan adayı olarak belirlendi.. Ak Parti'den aday gösterilecek kişinin Milliyetçi Hareket Partisi üyelerinin desteğini alması çok önem arz ediyor. Bu Anlamd Milliyetçi Hareket Partisi 5 meclis üyesi aday olarak Ak Parti il genel meclis başkanını destekleyecek. MHP'nin desteğiyle Ak Parti il genel meclis başkanının Serkan Feralan'ın kazanması bekleniyor.

İl Genel Meclisinin Toplam 22 üyesinden 6 üyeyi kazanan CHP ise il genel meclis başkanlığı için aday olarak Hikmet CİNGİ'yi aday olarak gösterecek.İYİ Parti'nin 2 üyesi ise seçimde kimi destekleyeceği henüz açıklanmadı.